Konji
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Konji

....hrani ga ko` brata.....teraj ga ko` vraga....
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 ORLOV TROTTER - ORLOV KASAC

Go down 
Autor/icaPoruka
Petra

Petra


Broj postova : 378
Join date : 29.11.2008

ORLOV TROTTER - ORLOV KASAC Empty
PostajNaslov: ORLOV TROTTER - ORLOV KASAC   ORLOV TROTTER - ORLOV KASAC Icon_minitime1/12/2008, 01:04

Orlov kasac spada u kategoriju lakih toplokrvnih konja to je jedna od najstarijih i najpozatijih pasmina konja u Rusiji. Oni nisu toliko brzi kao francuski kasaci ali su robusniji, masivniji i izdzljiviji te je njihov kas impresivniji. U Rusiji je iznimno cijenjen i kao oplemenjivac lokalnih pasmina. Pasminu je formirao grof Orlov s ciljem dobijanja vrhunskog trkaceg konja. Kriznjem pasmine medu kojima su bili istocnjacki pastusi i danske i nizozemske kobile dobio se konj dobrog izgleda i zavidne snage i izdrzljivosti. Prvotno je bio namjenjen galopskim utrkama ali se vremenom pokazalo da je bolji kao kasac te mu je i ime promjenjeno u Orlov kasac.

To je zaprezni konj te se vecinom se koristi za utrke jednosjeda i troike. Visine je od 155 do 162, a najcesce su sive, crne i smede boje. Ima kratak i brz korak s izrazenom akcijom koljena. Glava mu je grubljeg izgleda s vidljivim utjecajem arapskih konja, vrat je dug i blago povijen, a greben nije toliko izrazen, noge su duge i elegantne. Sve u svemu to je konj elegantnog izgleda, vatrenog temperamenta i ugodne naravi.

Legenda kaze da je ideja o „proizvodnji“ velicanstvenog ruskog konja pala na pamet braci Orlov dok su bili u pratnji Katarine II koja se utrkivala sa svoji muzem Petrom III ali njeni konji nisu izdrzali tempo te se kocija naglo zaustavila, pa su braca posudila par mjesanaca iz oblizne gostione i upregli ih u carske kocije da bi Katarina dosla na svoje odrediste. Ova neslavna epizoda nagnala je jednog od brace, Alexey-a da u dogledno vrijeme „proizvede“ velicanstvenog konja. Kad je otisao u mirovinu Alexey Orlov se poceo baviti paralelnim uzgojem kasaca (Orlov kasac) i jahaceg konja (Ruski jahaci konj izvornog imena Orlov-Rostopchin). Oba pothvata su bila uspjesna, a Orlov kasac je prva pasmina konja formirana u Rusiji.

Za vrijeme rusko-turskih ratova u drugoj polovini 18-to stoljeca Orlov je u svoju pastuharnu u blizini Moskve doveo veliki broj arapskih konja medu kojima su se isticala dva pastuha srebrno sivi Smetanka i smedi Sultan I. Oba su koristena samo jednu sezonu i za sobom su ostavili dvije kceri i sest sinova. Veliki utjecaj na formiranje pasmine imao je pastuh Bars iz druge generacije uzgoja. 1778 godine grof Orlov je konje preselio na klimatski povoljniju lokaciju u Khrenov. Na toj lokaciji su obitavali Tarpani, mjesto je bilo savrseno za uzgoj konja, ogromne travnate povrsine sa dosta izvora ciste vode i suhom klimom. Konji su vecinu vremena provodili na otvorenim pasnjacima sto ih je ocvrsnulo. Rigorozna selekcija ojacala je zeljene kvalitete pasmine. Grof Orlov je zabranio prodaju pastuha i zdrijebnih kobila iz svoje ergele kako bi zadrzao monopol nad tadasnjom novom pasminom konja. Kasnije kad su ih i druge pastuharne pocele uzgajati dosta Orlova je i izvezeno. Do kraja 19-tog stoljeca Orlovi su postizali najbolje rezultate na trkalistima. Kasnije je vecina uzgajivaca pripustala kobile Orlova pod Standardbred (americka standardna pasmina) pastuhe, a rezultat je bio Ruski kasac. Ruski kasac je bio brzi od Orlova, ali nije bio toliko impresivan i iskoristiv pogotovo po pitanju vuce kocija po gradu i jos manje iskoristiv za vucu troike po stepama.

Tokom revolucije i II svjetskog rata vecina Orlova je izgubljena, te su sovjetski uzgajivaci imali tezak posao pred sobom ne samo da bi obnovili vec i unaprijedili pasminu. Za pocetak su sve pastuharne Orlova reorganizirane te je 1931 osnovan trust uzgajivaca konja koji je nadgledao uzgoj ne samo Orlova vec i ostalih pasmina konja u Rusiji izmedu 1937 i 1938 godine pregledane su sve pastuharne Orlova, a vec 1947 tokom drugog pregleda zamjecen je drastican napredak kolicine i kvalitete u uzgoju pasmine. Danas je broj Orlovih kasaca ponovo u opadanju, neki se jos uvijek izvoze vecinom za zaprege.

ORLOV TROTTER - ORLOV KASAC Image3-1 ORLOV TROTTER - ORLOV KASAC Image4-1 ORLOV TROTTER - ORLOV KASAC Orlov-1 ORLOV TROTTER - ORLOV KASAC Orlovg ORLOV TROTTER - ORLOV KASAC Orlovtroika

ORLOV TROTTER - ORLOV KASAC Orlov

ORLOV TROTTER - ORLOV KASAC Orlov2
[Vrh] Go down
 
ORLOV TROTTER - ORLOV KASAC
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Konji :: Općenito :: Pasmine konja-
Forum(o)Bir: