Konji
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Konji

....hrani ga ko` brata.....teraj ga ko` vraga....
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Poremećaj pažnje ADHD

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Ivana

Ivana


Broj postova : 68
Join date : 02.12.2008

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Literatura vezana uz TJ   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime4/12/2008, 13:09

Ljudi, tražim neku literaturu vezanu uz poremećaj pažnje ADHD.... imam 2 dječaka sa tim poremećajem na jahanju i vojela bi malo više o tome pročitati...

Petra?? Dada??
[Vrh] Go down
Petra

Petra


Broj postova : 378
Join date : 29.11.2008

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime4/12/2008, 14:38

Imas ponesto u ovim knjigama:Konjanistvo za osobe s invaliditetom, KONJI terapeuti, učitelji, prijatelji i Terapijsko jahanje pedagosko -preventivni program. Prolistat cu ih pa ti stavim scanove sto nadem o tome
Ali inace sto se tice djece s ADHD trebas poceti od sitnih stvari npr. da zapamte koji redosljedom se citi konj koje cetke su prve koje na kraju za fino glancanje. Onda ih pomalo upoznajes s opremom hranjenjem. Obicno su takva djeca izuzetno inteligentna pa im moras dati poticaj nesto sto ce im biti izazov a ujedno ce i vidjeti svoje postignuce i napredak. Npr za pocetak je odlican primjer sa uzasno prljavim blatnjavim konjekom, ne bi vjerovala koliko zadovoljni znaju biti kad ga uglancaju. S tim da ovisno o djtetu nekima je previse da i dio konja ociste dok ga neki do kraja uglancaju. Ali i taj mali dio koji je ociscen pruza im zadovoljstvo, s tim da sto je prljaviji konj oni lakse vide svoj uspjeh pa makar i samo jedne strane ili samo ociscenih sapi. Uglavnom moras raditi na tome da se prati slijed stvari, bilo cega ali da ima nekog reda bilo to ciscenje ili jahanje. Ako je jahanje stavis ima u manjez kante pq neka gadaju lopticama u njih ili nesto slicno, ali ono sto je bitno kod takve djece je da svaki put zavrsi uspjehom i pohvalom pa taman i da nije bas ok onda kazes bilo je dobro ali znam da ti to mozes jos bolje. Uzmi u obzir da je njima koncentracija ogranicena na cca 5 min na istu stvar i svaki produzetak toga je uspjeh
[Vrh] Go down
Dada

Dada


Broj postova : 27
Join date : 02.12.2008
Age : 62
Lokacija : USA

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime4/12/2008, 15:13

Odlican odgovor Petra... cheers

Samo jos da pozovem Ivanu da zaviri na www.terapijsko-jahanje.com gdje sam sinoc otvorila post Literatura i stavila nesto sto sam nasla na netu,
PDF, doduse na engleskom, ali novija stvar...prirucnik kojih nikad dosta Very Happy , koji me iznenadio kolicinom informacija o sportu , a NARHA stoji
iza toga...sto je prilicna novost lol!
Jos samo da dodam nesto iz vlastitog iskustva - dijagnoza koju spominjes, uz jos neke, upozorava na mogucnost da tvoj jahac nema razvijene instnktivne reakcije samozastite, iako ne djeluje tako rizicno na konju kao tesko fizicki ostecen jahac od CP , na primjer, velika je opasnost da te ADHD jahac iznenadi slucajnim ili namjernim skokom s konja u prazno, ili da jednostavno nekom akcijom, galamom, udarcem svjesno potjera konja brze samo da bi uzivao u uzbudjenju (u kretanju i u reakcijama publike)... kljucno je uspostaviti , koliko je moguce, dobar odnos koji ce voditelju omoguciti motivaciju za zeljeno ponasanje i akcije...Sve navedeno odnosi se na teske slucajeve, koji u krajnjem slucaju mogu dovesti do reduciranja jahanja kao aktivnosti na kratke epizode nagrade, a zbog sigurnosti rad fokusirati na aktivnostima "sa zemlje" , sto je Petra vec lijepo objasnila...


Zadnja promjena: Dada; 4/12/2008, 16:35; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://www.spiritequestrian.org
Petra

Petra


Broj postova : 378
Join date : 29.11.2008

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime4/12/2008, 16:24

Hvala Dada no u globalu ono sto je bitno kod djece sa ADHD ili bilo koje druge je da izgrade pozitivno misljenje o sebi kao osobi i o sebi kao dijelu drustva. To je ono u cemu ih nase skolstvo nazalost potkopava, jednostavno nitko nece da si da truda razumjeti tu djecu i posvetiti im malo vise paznje da bi oni pokazali sve svoje kvalitete i osjecali se prihvacenim u drustvu jer nasi prosvjetni radnici smatraju da su im place ionako preniske pa zasto da se malo vise potrude Suspect kad im to nitko nece platiti. Cast izuzetcima, ali ako vidimo kakve nam osobe rade u prosvjeti iskreno slabo mi dode... No
Dakle ukratko sve ovisi o djtetu i njegovoj osobnosti ono sto moras postici je potaknuti pozitivne promjene u ponasanj (koje ce u pocetku biti minimalne koliko god tebi to bilo frustrirajuce tom djetetu puno znace) uz to trebas raditi na tome da djete izgradi pozitivan stav prema sebi i prema okolini koja ga u vecini slucajeva sputava. Tako mu za pocetak das neke zadake gdje ce u vrlo kratkom vremenu vidjeti jasne rezultate svoga rada/truda i postepeno pruduzujes to vrijeme dakle dajes mu tez zadatke za koje ce mu trebati vise vremena da bi vidi orezultat. Ono sto je bitno je da rezultat tog rada uvijek treba biti jasno vidljiv.
[Vrh] Go down
Dada

Dada


Broj postova : 27
Join date : 02.12.2008
Age : 62
Lokacija : USA

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime4/12/2008, 16:38

Petra ovo je prekrasno i tako istinito... ja sam stara teta koja stalno upozorava na kojekakve opasnosti, ali ti pogadjas bit...
Mogli bi sad pricati o relativnosti i rastezljivosti znacenja pojmova svake dijagnoze, ali cinjenica da sistem gotovo "proizvodi" takvu "problematicnu" djecu je ono sto bode oci...
Terapijsko jahanje je stvarno divna mogucnost da se takvoj djeci vrati ili izgradi vjera u sebe i vjera u druge...
A vjera je temelj kvalitete u zivotu Wink
[Vrh] Go down
http://www.spiritequestrian.org
Ivana

Ivana


Broj postova : 68
Join date : 02.12.2008

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime4/12/2008, 18:26

Super cure, svaka čast na savjetima Smile

možda bi se mogao dio postova prebaciti u dio o TJ? ja ću sad otvoriti temu tamo pa možda da Admini prebace? Very Happy
[Vrh] Go down
Ivana

Ivana


Broj postova : 68
Join date : 02.12.2008

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime4/12/2008, 18:27

Evo, pošto ću vjerujem trebati puno savjeta, možemo to i tu riješavati Very Happy
[Vrh] Go down
Ivana

Ivana


Broj postova : 68
Join date : 02.12.2008

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime4/12/2008, 18:51

Ajmo dijelit iskustva Smile

Imam na jahanju 2 dečka sa tim poremećajem, Mario, 8 godina i Karlo 12 godina...

Mario je već nekoliko puta bio na konju, i najveći je problem bio lijevo-desno.... vježbe ravnoteže radi super, ima odličnu ravnotežu, najbolje od svega radi dizanje na uzengijem mali je strašan....

Sat nam izgleda: četkanje konja, lijepo polako, uz nadzor... Na konju vježbice sa rukama tipa helikopter i sl, okretanje u sedlu, stajanje na uzengijama i tak.... ponavljanje dijelova opreme i konja. I to je to... zasad.... Ponekad se za zaboraviti i jednostavno zagledati u daljinu usred vježbe, zanima ga sve okolo šta se događa pa ga moram stalno podsjećati da je na konju i da ćemo kasnije gledati šta seka radi Very Happy pa napravimo jedan krug da se malo razbistri pa probamo opet Very Happy


Karlo još nije bio na konju, on je tek nedavno došao na ranč,i taman je loše vrijeme sad, al je bio dva puta u posjeti i sve ga zanima, i pomagao je sa hranjenjem u učili smo imena konja po boksevima Smile i mali me oduševio.... sve ga interesira, od hranjenja, maženja, do davanja paste konjima Smile
[Vrh] Go down
Dada

Dada


Broj postova : 27
Join date : 02.12.2008
Age : 62
Lokacija : USA

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime4/12/2008, 20:34

Ovo zvuci jako lijepo...svidja mi se sto vidim da si fokusirana na dijete i to je najbolji put da napredujes i dodjes do vidljivijih rezultata...
Osim svega sto sam vec kojegdje pisala, mislim da nisam spomenula svoje iskustvo vezano uz jahace s ADHD...a to je da cesto su gladni novih
situacija, informacija...sve im naravno brzo dojadi i jure dalje...pogotovo kad se osjecaju sigurno na konju u hodu i kad "potrose " sve aktivnosti
koje ih zanimaju...moje je iskustvo da se kas jako dobro moze iskoristiti u pravom trenutku, kao nagrada, motivacija, ili cak sredstvo
za prekidanje nezeljenog ponasanja....nesto kao osvjezenje i val adrenalina koji mobilizira i paznju Laughing ...preporucujem, takodjer, kratke intervale
kasa ako ga koristite na nacin koji sam opisala, sto je odvojeno od stvarnog ucenja kasa koje uvodimo u program ovisno o djetetovim sposobnostima
i mogucnostima....
Eto toliko za ovaj put...sretno Mariu i Karlu Very Happy
[Vrh] Go down
http://www.spiritequestrian.org
Ivana

Ivana


Broj postova : 68
Join date : 02.12.2008

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime4/12/2008, 20:41

joj da... sad ste me sjetili.... jesmo jednom kasali, to jest Mario je i to kao nagrada mu je bila Smile kad smo savladali lijevo-desno Smile)) malo, pola kruga-krug... ja sam trčala uz konja.. Smile al je bilo zabavno Smile
[Vrh] Go down
Petra

Petra


Broj postova : 378
Join date : 29.11.2008

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime5/12/2008, 16:27

Evo Ivana mozda ti ovih par clanaka iz KONJSKE SNAGE pomogne za osmisljavanje novih igrica s klincima

Poremećaj pažnje ADHD Malijahaci0001_resize
Poremećaj pažnje ADHD Malijahaci0002_resize
Poremećaj pažnje ADHD Malijahaci0003_resizePoremećaj pažnje ADHD Malijahaci0004_resize
Poremećaj pažnje ADHD Malijahaci0005_resizePoremećaj pažnje ADHD Malijahaci0006_resize
[Vrh] Go down
Pere
Admin
Pere


Broj postova : 135
Join date : 29.11.2008
Age : 31
Lokacija : Vž,ponekad Istra

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime5/12/2008, 16:54

E da...ovo lijevo-desno je problem...i to ne samo kod jahanja več i kod vozačkog i sličnih stvari...
Ja isto imam problema s nekakvim blažim poremečajem pažnje,i uvijek mi je problem kod jahanja lijevo-desno... cyclops
[Vrh] Go down
https://konj.forumcroatian.com
Dada

Dada


Broj postova : 27
Join date : 02.12.2008
Age : 62
Lokacija : USA

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime7/12/2008, 17:04

Na temu lijevo/desno , sto je svima problem , cak i volonterima bez dijagnoze, valjda kad su blizu konja.... Smile - volim prakticnu primjenu principa da treba izbjegavati negativne poruke u komunikaciji...pa kad jahac ili vodic konja fula u L/D orjentaciji , najbolji komentar je ".........jako dobro skretanje, samo , mislila sam na drugo "desno", ali nije vazno, probajmo jos jednom..... lol! "
[Vrh] Go down
http://www.spiritequestrian.org
Petra

Petra


Broj postova : 378
Join date : 29.11.2008

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime7/12/2008, 18:00

he he da i ja Leu uvijek kazem druga desna ili druga lijeva Razz da se primjetiti da vecina ljudi s tim ima problema, ja npr nikad neznam sta mi je lijevo sta desno dok sam na nogama, uvijek moram razmisliti kojom rukom misa drzim Embarassed dok recmo u autu, na motoru ili konju nikad s tim nemam problema Shocked
[Vrh] Go down
Pere
Admin
Pere


Broj postova : 135
Join date : 29.11.2008
Age : 31
Lokacija : Vž,ponekad Istra

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime7/12/2008, 22:14

Ja jako često čujem baš to druga lijeva/desna.. Embarassed
Meni je največi problem bil u autoškoli kad sam jua ispred bio na motoru i otišo na "krivo desno" Laughing
[Vrh] Go down
https://konj.forumcroatian.com
Dada

Dada


Broj postova : 27
Join date : 02.12.2008
Age : 62
Lokacija : USA

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime30/12/2008, 08:25

Sve je pocelo mojom brigom da ne gresim sto kod nekih jahaca korisitim prsluke koji mi se cine prikladniji za odrzavanje ravnoteze, a imaju i zastitnu funkciju....
Pa sam kopala po netu o tome...
I nasla krasnih stvari...
O koristenju prsluka ili pojasa s opterecenjem koji imaju priznatu terapijsku funkciju...
Pa sve povezala s cinjenicom da pri jahanju isto nam je cilj "spustiti" nasu tocku balansa kad smo na konju i tako ostvariti dobru ravnotezu i donekle i komunikaciju s
konjem...i sve skupa ima smisla...vise o prslucima, za djecu s ADHD, Asperger i drugim tipovima autizma....i jos kojesta...na forumu o TJ
www.terapijsko-jahanje.com
[Vrh] Go down
http://www.spiritequestrian.org
Dada

Dada


Broj postova : 27
Join date : 02.12.2008
Age : 62
Lokacija : USA

Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime5/1/2009, 05:18

E, da ne bude krivo shvaceno, prsluci mogu koristiti i za rad s jahacima s tjelesnim ostecenjima, ataksijom, hipotonijom, CP, te slicna stanja...a ne samo za osobe s netjelesnim invaliditetom.
Very Happy
[Vrh] Go down
http://www.spiritequestrian.org
Sponsored content





Poremećaj pažnje ADHD Empty
PostajNaslov: Re: Poremećaj pažnje ADHD   Poremećaj pažnje ADHD Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Poremećaj pažnje ADHD
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Konji :: Općenito :: Terapijsko jahanje-
Forum(o)Bir: